معمای میزان مرگ‌ومیر

نویسندگان

چکیده

دانستن میزان واقعی مرگ ناشی از کووید -19 به ما کمک می‌کند تا در برابر همه‌گیری این بیماری مبارزه کنیم؛ اما در حال حاضر ارقام موجود فریب‌دهنده اند (گزارشی از Michael Le Page).
همان‌طور که آمار و ارقام در حال تغییر هستند برآورد میزان مرگ‌ومیر کووید-19 هنوز هم به طرز چشمگیری از تعداد بسیار پایین 1 در 1000 تا میزان بالای 1 در 30 متفاوت است (در کشورها مختلف جهان این اعداد بسیار تفاوت دارند). دلیل این است که ریسک ابتلا به این بیماری به سن، جنس، سلامتی و مراقبت شما بستگی دارد؛ به عبارت دیگر، میزان مرگ‌ومیر در هر مکان و با گذشت زمان متفاوت خواهد بود.
در انگلیس، از 5 آوریل، 4934 نفر از 47806 تأییدشده که جان خود را از دست داده‌اند، نرخ مرگ‌ومیر خام در بین بیماران با تست مثبت ((crude case fatality rates حدود 10 درصد است. برای ایتالیا این رقم 12 درصد و برای آلمان فقط 1 درصد است. این ارقام به ما نمی‌گوید که چه تعداد از مبتلایان به این بیماری فوت خواهند کرد. بلکه این اعداد به عنوان میزان کشندگی عفونت (infection fatality rate) شناخته‌شده‌اند. دلیل این است که میزان کشندگی خام در بین بیماران با تست مثبت است و این واقعیت در نظر گرفته نمی‌شود که برخی از کسانی که در تعداد تأییدشده‌ی بیماران شمارش‌شده‌اند هنوز بهبود نیافته‌اند و هنوز احتمال مرگ آن‌ها وجود دارد. به‌عنوان‌مثال، در اوایل ماه مارس، کره جنوبی تنها 6/0 درصد میزان کشندگی خام در بین بیماران با تست مثبت داشت. این میزان به 7/1 درصد افزایش‌یافته است. در میان موارد معین - کسانی که فوت یا بهبودیافته‌اند – میزان کشندگی در بین بیماران با تست مثبت (Case fatality rates) در کره جنوبی 9/2 درصد است.
ملیندا میلز در مرکز علوم دموگرافیک لورهولم در انگلستان می‌گوید که سن یک عامل تعیین‌کننده است. در کره جنوبی و آلمان، اولین افرادی که به این ویروس آلوده بودند اغلب جوان بودند. میلز و همکارانش بر اساس آنچه در ایتالیا اتفاق ‌افتاد محاسبه کردند که اگر 10 درصد از افراد آلوده شوند، 302 هزار و 530 نفر در ایتالیا با جمعیت سالمند 61 میلیون نفر فوت می‌کنند؛ اما در نیجریه با جمعیت بسیار جوان‌تر 191 میلیون نفری 142،058 کشته رخ می‌دهد.
اگر تعداد زیادی از مبتلایان آلوده به علائم خفیف یا بدون علائم در آمار گنجانده نشده باشند میزان کشندگی عفونت بسیار پایین‌تر از میزان کشندگی آن در بین بیمارانی است که تست آنان مثبت اعلام‌شده است چراکه درصد قابل‌توجهی از افراد که مبتلا بوده‌اند اصلاً در آمار نگنجیده‌اند. به‌عنوان‌مثال، انگلیس فقط از افراد با وضعیت وخیم تست می‌گیرد و موارد خفیف را از دست می‌دهد، اما کره جنوبی و آلمان به صورت وسیع‌تری تست مربوط به تشخیص کرونا ویروس را انجام می‌دهد.
نیل فرگوسن و تیم وی در کالج امپریال لندن تعداد موارد از دست رفته در چین را بر اساس تعداد افرادی که با تست مثبت از ووهان را خارج‌شده‌اند ارزیابی کرده‌اند. نتیجه این شد که میزان کشندگی عفونت در چین 66/0 درصد است (The Lancet Infectious Diseases, doi.org/ggqn5t). در عوض جولیان ریو در دانشگاه برن سوئیس عقیده دارد که همه موارد مربوط به کووید-19 در بین افراد بالای 80 سال شناسایی‌شده‌اند. تیم وی تخمین می‌زند که میزان کشندگی عفونت در ایتالیا 3/3 درصد است و از 1 درصد در بین افراد بین 50 تا 59 سال و نزدیک به 90 درصد در افراد 80 ساله یا بالاتر افزایش می‌یابد. برای چین و اسپانیا نرخ کلی 3 درصد است. ریو می‌گوید اگر نیمی از موارد مربوط به بالای 80 سال از دست رفته باشد، این آمار می‌تواند نصف شود. جیسون اوک در دانشگاه آکسفورد معتقد است که همه مرگ‌های منتسب به کووید-19 ناشی از این بیماری نیست. وی خاطرنشان کرد: درحالی‌که طبق گفته‌های EuroMOMO "یک سازمان نظارت بر بهداشت عمومی" در ایتالیا تعداد بسیار زیادی از مرگ‌ومیر وجود دارد، میزان آن به بزرگی آخرین آنفولانزای بد فصلی در سال 2016 نیست. تیم او فکر می‌کند که میزان مرگ‌ومیر ناشی از عفونت ممکن است به میزان 1/0% باشد.
اما در تاریخ 1 آوریل، وب‌سایت EuroMOMO هشدار مهمی در مقابل این نتیجه‌گیری بر اساس داده‌های خود داشت. اگرچه این هشدار در حال حاضر حذف‌شده است، اما همچنان اعلام ‌شده است که "تعداد کشته‌شدگان در هفته‌های اخیر باید با احتیاط تفسیر شود". از این گذشته، شهری به نام نمبرو در ایتالیا که به‌شدت آسیب‌دیده است در مقایسه با میانگین سالانه 35 مورد در پنج سال گذشته امسال 158 کشته داشته است. تنها 31 مورد از 158 مرگ‌ومیر ناشی از کووید-19 ثبت شد. در حال حاضر، هنوز نمی‌توان با اطمینان میزان کشندگی عفونت را مشخص کرد. اگر آزمایش آنتی‌بادی بتواند نشان دهد چه کسی درگذشته به این ویروس آلوده‌شده است، بنابراین تعداد موارد از دست رفته مشخص می‌شود و تخمین دقیق‌تری خواهیم داشت.
این مقاله ترجمه ای است از:
Death rate mystery
Michael Le Page, 11 April 2020, New Scientist, 7, newscientist.com/coronavirus-latest

یک کارمند مراقبت‌های بهداشتی در نیویورک، در بدترین وضعیتی که ایالات‌متحده با آن روبرو بوده است

عنوان مقاله [English]

Death rate mystery

نویسنده [English]

  • Saeed Aminzadeh
چکیده [English]

Knowing the true rate of death from covid-19 will help us fight the pandemic, but for the moment it eludes us, reports Michael Le Page.